Mój pies zjada odpady – jak mam z tym walczyć?

corobicgdypieszjadasmieci

Niestety, wielu właścicieli boryka się z problemem, jakim jest zjadanie odpadów przez psy. Nie pomaga w tym ilość śmieci porozrzucanych w centrum miasta przez osoby chcące w ten sposób dokarmiać dzikie zwierzęta. Niestety, takie podjadanie może skończyć się nie tylko rozstrojem żołądka, ale także poważniejszymi komplikacjami. Zwłaszcza, że każdego dnia można natknąć się na ostrzeżenia przed kiełbasą naszpikowaną trutką bądź gwoździami. Co robić, gdy pies wyjada śmieci i jak oduczyć go takiego zachowania?

Dlaczego pies zjada odpadki?

Bardzo często przyczyną tego, że pies wyjada śmieci jest trudna przeszłość i złe doświadczenia. Pies, który w jakimś okresie swojego życia musiał głodować, przez długi okres będzie rzucał się na wszystko, co nadaje się do jedzenia. Podobnie jest w przypadku zwierząt, które musiały rywalizować z rodzeństwem o pokarm. Nie wszystkie przypadki świadczą jednak o złych przeżyciach. Zdarza się, że również psy z dobrych hodowli nałogowo wyjadają śmieci.

U wielu zwierząt jest to zwyczajnie wynik ewolucji. Psy od tysięcy lat przywykły do żywienia się odpadami porzucanymi przez człowieka, przez co mają w zwyczaju samodzielnie wyszukiwać różne przysmaki. U szczeniąt takie zachowanie zwykle świadczy o ciekawości świata i chęci zwrócenia na siebie uwagę. Może zdarzyć się, że pies wyjada śmieci z powodu problemów zdrowotnych bądź niedoborów. Mogą być to zarówno problemy z florą bakteryjną, zespół Pica, czy charakterystyczna dla retrieverów delecja genu POMC.

Zobacz też:  Objawy wścieklizny u psów - co zrobić w razie ugryzienia?

Jak oduczyć psa zjadania śmieci?

W przypadku psów wyjadających śmieci należy działać dwutorowo. Przede wszystkim należy fizycznie uniemożliwić mu sięganie po tego typu smakołyki. Oznacza to, że pies podczas spacerów bezwzględnie powinien znajdować się na smyczy i w kagańcu, który uniemożliwi żywienie się odpadami. Kaganiec powinien być dobrze dopasowany, fizjologiczny, umożliwiający ziajanie oraz posiadać odpowiednie zabudowanie, uniemożliwiające zjadanie śmieci.

Drugą, ważniejszą kwestią jest praca nad zmianą nawyków zwierzęcia. Warto na wstępie zaspokoić instynkt zwierzaka, który każe mu poszukiwać pożywienia. Można to zrobić między innymi stosując zabawy węchowe, rozbudowując treningi i karmiąc futrzaka w różny sposób na spacerach i podczas zabawy. Dzięki temu pies wiedząc, że jedzenie jest zawsze przy jego opiekunie, nie będzie na własną łapę szukał smakołyków.

Kolejnym krokiem jest nauka samokontroli i odpuszczania. Zwierzak musi nauczyć się, że nawet jeśli coś leży w zasięgu jego pyska, nie zawsze może to zjeść. A jeśli odpuści smakołyki leżące na podłodze, czeka go sowita nagroda. Warto przy tym pamiętać, by podczas treningu pies nie miał możliwości nagrodzenia się samodzielnie.

Zobacz też:  Przysmaki dla psów – które są najlepsze?

Oprócz tego istotne jest również wdrożenie komendy „puść”, którą należy stosować, gdy mimo naszej kontroli, psu uda się znaleźć jakieś śmieci z ziemi. To pomoże rozwiązać sprawę w awaryjnych sytuacjach.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też