Pies na wsi – nie tylko towarzysz

pies na wsi

Wiele osób uważa, że idealnym miejscem do trzymania psa jest dom jednorodzinny. Szczególnie duże psy powinny mieć możliwość wybiegania się. Najłatwiej jest więc zapewnić dobre warunki do życia dla dużego psa na wsi.

Pies na wsi nie jest jedynie wiernym towarzyszem spacerów, który darzy człowieka wierną miłością. Na wsiach psy mają także liczne zadania i są traktowane jak zwierzęta użytkowe.

Rasy takie jak doberman czy rottweiler nadają się do pilnowania obejścia. Wyżły, setery czy spaniele są wspaniałymi towarzyszami na polowaniach – zaznaczają eksperci z https://agropedia.pl/. Natomiast owczarki podhalańskie czy berneńskie psy pasterskie wspaniale radzą sobie z pilnowaniem stad hodowlanych.

Myśląc o kupnie psa na wieś warto więc zastanowić się, jaka będzie jego funkcja. Oczywiście oprócz cech danej rasy psu potrzebne będzie również odpowiednie szkolenie przeprowadzone przez specjalistę. 

Pies na wsi – czy sprawdzi się kundelek ze schroniska?

Wiele osób myśli, że pies na wsi, który ma spełniać konkretne zadania, musi być rasowy. Oczywiście, konkretne rasy psów posiadają odpowiednie cechy, które ułatwiają wykonanie odpowiednich zadań. Jednak równie dobrze może poradzić sobie z nimi kundelek adoptowany z pobliskiego schroniska. Takie psy są niezwykle wierne i po szkoleniu radzą sobie z wykonywaną pracą równie dobrze jak psy rasowe. 

Zobacz też:  Jak odchudzić kota? Sprawdź nasze porady!

Pies obronny – jaka rasa na wieś?

Psy pilnujące gospodarstwa zazwyczaj dobierane są przez właścicieli w taki sposób, aby mogły pełnić też inną rolę, na przykład opiekować się hodowlą danieli lub innych zwierząt stadnych. Idealnie w takiej podwójnej roli sprawdzą się owczarki niemieckie. Są to jedne z najinteligentniejszych psów, które bardzo szybko się uczą. Ponadto rasa ta ma łagodne usposobienie i nadaje się do domów, w których są małe dzieci. 

Pies na polowania – jaka rasa jest najlepsza?

Rasy psy, które towarzyszą człowiekowi przy polowaniu, można dzielić na grupy psów wypełniających konkretne zadania. Na przykład jamnik był psem powszechnie stosowanym do wypłaszania z nor lisów, a popularne dziś wśród rodzin z dziećmi golden retrievery służyły do aportowania ustrzelonego ptactwa. Posokowce miały za zadanie tropić zwierzynę. 

Dobór odpowiedniego towarzysza do polowania jest bardzo indywidualną kwestią dla myśliwego. Większość z nich bardzo uważnie dobiera szczenięta, które następnie szkoli od małego. 

Pies pasterski – jakie rasy wybrać? 

Najpopularniejszymi rasami pasterskimi są bez wątpienia owczarki, berneńskie psy pasterskie oraz border collie. 

Zobacz też:  Legowisko dla psa, czyli dlaczego poduszka nie wystarczy?

Hodowle, takie jak na przykład hodowla danieli, powinny wybierać psy zwinne, wytrzymałe, które są odporne na warunki atmosferyczne. Pielęgnacja psów pasterskich zależna jest od konkretnej rasy. W przypadku psów, pod których opieką jest hodowla danieli, należy zadbać szczególnie o dobrej jakości pożywienie, pełne potrzebnych witamin i minerałów, które zapewnią psu odpowiednią energię i odporność w przypadku ciężkich warunków pogodowych. 

Pies na wsi – jeden czy kilka psów?

Ilość posiadanych zwierząt powinna być przede wszystkim dobrana do możliwości finansowych właściciela. Mitem jest, że pies na wsi potrzebuje mniejszej ilości opieki czy gorszej jakości pożywienia. Z racji na większą ilość czasu spędzanego na zewnątrz i braku nieustannej kontroli właściciela, psy na wsiach wymagają regularnych wizyt u weterynarza. Zwierzęta pracujące na przykład w hodowli danieli muszą też spożywać wysokiej jakości karmę, która przekłada się na koszty utrzymania. 

Ilość zwierząt powinna być również dostosowana do ilości zadań, które miałyby wykonać. Jeden pies nie podoła zadaniu, jakim jest opieka nad wielkim stadem, bądź też ochrona bardzo rozległej posesji.

Zobacz też:  Mokra karma dla psa: odpowiedzialny wybór dla Twojego pupila

Decyzję o posiadaniu większej ilości zwierząt należy więc każdorazowo dokładnie przemyśleć. Szczenię nie jest zabawką, a żywym stworzeniem, nad którym musimy sprawować dożywotnią opiekę. 

Pies na wsi – ale nie na łańcuchu

Ważną kwestią, którą należy poruszyć, jest kwestia psów na łańcuchu. Niestety w Polsce trzymanie wiejskich psów przykutych do własnej budy nadal jest zjawiskiem dość powszechnym, które jednak ciągnie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. 

Psy trzymane na łańcuchu mogą nie tylko stać się bardziej agresywne, ale również narażone są na wiele chorób. Cierpiące, zniewolone zwierzę nie będzie w stanie właściwie wypełniać powierzonych mu zadań. 

Alternatywą są kojce dla psów. Należy jednak pamiętać, że każdego psa trzeba zabierać na spacery, na których będzie mógł swobodnie pobiegać.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też