Jak powinna wyglądać dieta kota?

Żywienie pupila wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Kot nie powinien jeść tego, co człowiek. Choć często prosi o kąski z talerza, to należy pamiętać, że niektóre „ludzkie” pokarmy mogą być dla niego szkodliwe. Kocia dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały. Zobacz, czy wiesz, w jaki sposób należy karmić kota!
amber kipp 75715CVEJhI unsplash

Na kocim opiekunie ciąży odpowiedzialność za dietę pupila oraz utrzymanie go w dobrej formie. Koty potrafią bardzo skutecznie prosić o jedzenie, jednak uleganie tym prośbom prowadzi do otyłości i różnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto wiedzieć, z jakich produktów powinna składać się pełnowartościowa dieta dla kota. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając karmę dla swojego pupila?

Białko i tłuszcze – co powinna zawierać kocia karma?

Podstawą kociej diety powinno być mięso. Warto uważnie czytać skład karmy – w najlepszych produktach wyszczególniony jest konkretny rodzaj mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Ilość mięsa jest ważna ze względu na zawarte w nim białko – składnik, którego kot potrzebuje najbardziej.

Ciekawą alternatywą są białka pochodzące z owadów https://karmyzowadami.karmybrit.pl. Takie składniki są dla kota bezpieczne i pełnowartościowe. Ten rodzaj białka jest także hipoalergiczny, więc zaleca się go także kotom o szczególnie wrażliwym układzie pokarmowym.

Zobacz też:  Wychowanie dorosłego psa. Czy to możliwe?

Tłuszcze w kociej diecie także pochodzą głównie z mięsa. Warto też wzbogacić jadłospis pupila o produkty rybne, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Inne składniki w kociej karmie powinny stanowić jedynie niewielki dodatek.

Jak dobrać karmę do wieku kota?

Zapotrzebowanie pokarmowe kociąt jest inne niż ma to miejsce w przypadku kotów dorosłych, czy seniorów. Warto wiedzieć, jak prawidłowo oszacować wiek kota: https://karmyzowadami.karmybrit.pl/kocie-lata-jak-liczy-sie-wiek-kota/. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiednią karmę.

W przypadku młodych kociąt ważne jest dostarczanie skoncentrowanej porcji energii i składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Starsze koty powinny otrzymywać pokarm, którego kaloryczność jest dopasowana do ich aktywności fizycznej. Koci seniorzy często mają problemy z uzębieniem, dlatego pokarm powinien być miękki. Przy wyborze karmy dla starszych kotów należy też brać pod uwagę ich zmniejszoną aktywność i tendencje do tycia.

Dlaczego kot nie powinien jeść tego, co człowiek?

Koty są drapieżnikami, natomiast człowiek należy do gatunków wszystkożernych. Dlatego kocia dieta znacznie różni się od ludzkiej. W naturze koty żywią się niemal wyłącznie gryzoniami i drobnym ptactwem. Dlatego podawanie pupilowi resztek z talerza nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz też:  Objawy wścieklizny u psów - co zrobić w razie ugryzienia?

Posiłki, które jedzą ludzie, mogą też bardzo zaszkodzić kotu. Do produktów toksycznych zalicza się np. awokado, czekolada czy cebula. Wbrew popularnym skojarzeniom, dorosłe koty nie powinny pić mleka, gdyż nie tolerują laktozy. Nie warto również częstować swojego pupila kiełbasą, parówkami i wędliną – te produkty zawierają spore ilości soli, która szkodzi kotu.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też