Żałoba po utracie psa

żałoba po psie

Jak dobrze wiemy, żałoba po psie to coś, co chyba każdy z posiadaczy psa doświadczał, żegnając się z swoim, często najlepszym przyjacielem. Jest to rzecz trudna, gdyż psy żyją o wiele krócej od nas i często jesteśmy zmuszeni żegnać się z psiakiem nawet kilka razy w życiu. Osobiście uważam żałobę, za jak najbardziej uzasadnioną. W końcu mówimy tutaj o psiaku który był naszym przyjacielem przez długie parę lat i to na dobre i na złe, dawał nam szczęście i wsparcie w trudnych chwilach, a czasami po prostu wystarczyło, że był tuż obok. A kiedy nagle przychodzi jego brak, życie staje się o wiele trudniejsze i przykre, przynajmniej przez jakiś czas, dopóki nie oswoimy się z brakiem naszego towarzysza,
co często nie bywa takie łatwe. A wiec podsumowując; żałoba po psie według mnie jest jak najbardziej uzasadniona i nie powinno się jej w żaden sposób wstydzić.

Jak sobie poradzić z stratą


Moim zdaniem najlepszym sposobem jest po prostu jej przeżycie. Nie ma się jej co wstydzić ani odcinać się od emocji. To może tylko pogorszyć sprawę i spowodować że nasza wrażliwość spadnie, nie będziemy mogli również wtedy nawiązać odpowiedniej więzi z naszym nowym podopiecznym, co może doprowadzić do jego zaniedbania.
Jeśli nie jesteśmy wstanie sami poradzić sobie z żałobą lub ta trwa dość długo warto poprosić o pomoc specjalistów, np. udać się do psychologa, albo porozmawiać na ten temat z przyjaciółmi i rodziną, która na pewno nas wesprze w tak ciężkiej dla nas chwili.
Warto również starać się w miarę możliwości wracać do codziennego trybu życia, pomimo braku naszego czworonożnego przyjaciela.

Zobacz też:  Pożyczka na zakup psa – co warto wiedzieć?

Jak przygotować dzieci na śmierć psa.

Najważniejsze jest to, aby dawać dziecku sygnały o tym, że zbliża się ostatnia godzina psa. Dziecko musi uświadomić sobie, czym jest śmierć, co w wieku dziecięcym często bywa abstrakcją, o której mówią jedynie rodzice. Dziecko musi przyzwyczaić się do naturalnego biegu rzeczy, i to, że z czasem wszystko odchodzi. Nie wolno jednak przesadzić, gdyż zbyt mocne uświadamianie dziecka, że jego zwierzak tak czy siak umrze, może spowodować, że nasza pociecha nie nawiąże więzi z zwierzęciem, czego oczywiście byśmy nie chcieli. Warto również zastanowić się, czy kupować kolejnego zwierzaka, jeśli widzieliśmy że nasze dziecko ciężko przeżyło odejście poprzedniego psa. Warto się wstrzymać z zakupem nowego i poczekać, aż dziecko samo poprosi o nowego przyjaciela.

Jak uczcić pamięć zwierzaka, Czy pogrzebać psiaka?


Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł. Jest to sposób w którym uczcimy i uhonorujemy naszego pupila, z którym się tak mocno zżyliśmy.
Nie musi być to zawsze miejsce na cmentarzu. Warto zrobić naszemu przyjacielowi który odszedł zwykły nagrobek na podwórku, który będzie nam przypominał o jego obecności. Zawsze będziemy mogli do niego przyjść i porozmyślać o dawnych dziejach. Innym sposobem na zachowanie pamięci naszego pupila jest przeznaczenie mu własnego miejsca w naszym rodzinnym albumie. Może być to jedynie parę zdjęć które będą nam przypominać o naszym pupilu zawsze kiedy sięgniemy do rodzinnego albumu powspominać stare dzieje. Jest to również dobry sposób aby nauczyć dzieci o pamięci o tych którzy już odeszli, nie tylko o zwierzętach ale i o członkach naszej rodziny.

Zobacz też:  Cieczka u psa - co trzeba o niej wiedzieć?

Adopcja kolejnego zwierzęcia, dobry pomysł?


Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z żałobą po psie jest przygarnięcie, danie domu i opieki nowemu podopiecznemu ze schroniska. Daje to człowiekowi uczucie spełnienia i wie, że robi on coś dobrego dając dom takiemu psiakowi. Dzięki temu może odczuć ulgę po stracie swojego dawnego przyjaciela i nawiązać więź z nowym psem, który z pewnością będzie starał się nas pocieszyć, oraz będzie okazywał wszelką wdzięczność za danie mu domu, miłości i schronienia, o które coraz ciężej w naszych czasach. Widać to na ulicach jak wiele psów jest bez dachu nad głową, cierpiących i głodnych. Danie takiemu stworzeniu nadziei na nowe życie jest wspaniałym uczuciem mogącym przełamać smutek po stracie starego przyjaciela.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też