Bezpieczne przewożenie zwierząt w samochodzie

Bezpieczne przewożenie zwierząt

Pierwsza podróż ze zwierzakiem bywa bardzo stresującym przeżyciem zarówno dla niego, jak i dla opiekuna. Nie wszystkie psy i koty dobrze się czują w samochodzie. Zobacz, co możesz zrobić, by zabezpieczyć swojego pupila na czas jazdy autem.

Podróż ze zwierzakiem nie jest łatwa, ale możliwa. To od opiekuna zależy, w jakiej atmosferze się odbędzie – nie można przy tym zakładać, że wszystko przebiegnie bezproblemowo. Jednak jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by przyzwyczaić psa lub kota to wspólnych wojaży. Wiele zwierzaków mimo początkowych trudności jeździ ze swoją rodziną nawet w dalsze trasy.

Bezpieczne przewożenie zwierząt samochodem – przepisy

Według przepisów zwierzaka nie należy przewozić luzem. W myśl kodeksu drogowego (art. 60 pkt 1) kierowca jest zobowiązany do korzystania z samochodu w taki sposób, by nie powodować zagrożenia dla osób, które znajdują się zarówno w środku, jak i poza nim. Trudno przewidzieć zachowanie nawet najspokojniejszego psa lub kota w nowej dla niego sytuacji. Rozpraszanie uwagi, ograniczenie widoczności, wokalizowanie – to wszystko może spotkać osobę, podróżującą ze swoim pupilem. Stanowi to istotne zagrożenie podczas jazdy. Nawet krótka utrata koncentracji może być niebezpieczna. Dlatego przed wyruszeniem w podróż zawsze trzeba sprawdzić ważność polisy i w razie konieczności wykupić tanie ubezpieczenie OC.

Zobacz też:  Pies na wsi - nie tylko towarzysz

Przepisy Ustawy o ochronie zwierząt nieco bardziej precyzują zasady ich przewozu. W art. 1 ust. 2 czytamy, że w kwestiach, których dokument nie reguluje, stosuje się przepisy dotyczące przewozu rzeczy. Według nich „ładunek” nie może ograniczać pola widzenia, widoczności ani przemieszczać się w środku pojazdu. Dodatkowo należy uwzględnić art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że transport nie może powodować ich cierpienia i stresu.

Kot i pies w aucie – potrzebne akcesoria

Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które służą do bezpiecznego przewozu zwierzaków. Mogą ochronić pupili w razie kolizji lub wypadku. Bardzo częstym zdarzeniem na drodze jest guma, dlatego planując dłuższą podróż, warto kupić ubezpieczenie opon, dzięki któremu otrzymasz potrzebną pomoc podczas swojej podróży. Pozwoli ci to bez stresu zająć się swoim pupilem.

W zależności od rozmiarów zwierzaka potrzebny ci będzie:

  • transporter do przewozu niewielkiego kota lub psa;
  • mata antypoślizgowa;
  • pasy i szelki przeznaczone do zabezpieczenia zwierzaka;
  • bardzo duże psy najlepiej przewozić w klatce umieszczonej w bagażniku – jest to opcja dla aut typu kombi, VAN lub SUV, gdzie przestrzeń bagażnika jest połączona z kokpitem.
Zobacz też:  Karmienie pupila: wybierz idealną miskę dla psa

Jak przyzwyczaić zwierzaka do samochodu?

Zwierzaka najlepiej przyzwyczajać do jazdy samochodem już od pierwszych miesięcy życia. Nie zawsze jest jednak taka możliwość – ale nawet starszy pies czy kot powinien oswoić się z autem. Zabierz go na zapoznawczą wycieczkę do samochodu, daj w spokoju obejrzeć wnętrze, podaj pupilowi ulubiony smakołyk. Zadbaj, by miał tam swój kocyk lub posłanie, a jeśli zamierzasz przewozić go w transporterze, upewnij się, że został do niego przyzwyczajony.

Pierwsze wycieczki powinny być krótkie i zawsze poparte przyjemnym skojarzeniem. Jeśli więc chcesz zabrać zwierzaka do weterynarza, możesz zapisać mu w głowie, że jazda autem kończy się bolesnym dla niego doświadczeniem.

Podróż z pupilem – najważniejsze zasady

Jeśli przewozisz zwierzaka w transporterze, nie umieszczaj go między siedzeniami. W razie wypadku może zostać zgnieciony. Lepiej postawić go na siedzeniu (nie ma znaczenia czy z tyłu, czy z przodu) i dobrze przypiąć pasami. Podczas jazdy nie słuchaj głośnej muzyki, a jeśli masz taką możliwość, zabierz kogoś, kogo twój pupil lubi. W towarzystwie poczuje spokojniej i pewniej. Prowadź spokojnie i płynnie, to wszystko wpływa na samopoczucie czworonożnych pasażerów. Przed podróżą lepiej nie podawać dużych ilości jedzenia, by nie wywołać choroby lokomocyjnej. Jeśli w planie jest dłuższa trasa, warto robić przerwy na rozprostowanie łap o załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Zobacz też:  Jakie zabawki wybrać dla pieska?

Bezpieczne przewożenie zwierzaka samochodem nie wymaga dużego zachodu. Trzeba tylko dobrać transporter zgodny z jego potrzebami i charakterem, a także wcześniej przyzwyczaić go do auta. Czworonogi potrzebują czasu na oswojenie się z nową dla nich sytuacją.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też