Wychowanie dorosłego psa. Czy to możliwe?

Wychowanie psa to proces, który powinien rozpocząć się jak najwcześniej najlepiej, kiedy nasz pupil jest jeszcze szczeniakiem. Młode zwierzęta uczą się szybciej, nie mają także negatywnych nawyków, które mogą okazać się trudne do wyeliminowania. Nie zawsze jednak członkiem naszej rodziny zostaje szczeniak. Bardzo często zdarza się bowiem także tak, że do naszego domu trafia już dorosły pies, który również wymaga odpowiedniego wychowania. Czy wychowanie psa dorosłego jest możliwe? Jak prawidłowo podejść do tego zadania – o tym powiemy poniżej!
Wychowanie doroslego psa. Czy to mozliwe

Wychowanie szczeniaka, a szkolenie dorosłego psa

Jednym z najważniejszych obowiązków właściciela jest wychowanie własnego psa. Jego zadaniem jest nie tylko przygotowanie zwierzaka do życia w domu i w rodzinie, ale także zapewnienie bezpieczeństwa jemu oraz osobom i zwierzętom, które będą miały z nim bezpośrednią styczność. Eksperci są zgodni, że wychowanie psa powinno rozpocząć się jak najwcześniej i najlepiej wtedy, kiedy nasz pupil jest jeszcze szczeniakiem. Kształtowanie charakteru młodego psa jest zdecydowanie łatwiejsze niż nauka dorosłego zwierzęcia, które ma już swoje nawyki i wypracowane wzorce zachowań. Czy jednak oznacza to, że dorosłego psa nie da się dobrze wychować?

Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe! Musimy się jednak liczyć z tym, że wychowanie psa dorosłego będzie procesem bardziej wymagającym i najprawdopodobniej zajmie więcej czasu, zanim dostrzeżemy pierwsze pozytywne efekty szkolenia. Kiedy zacząć wychowywanie psa? Najlepiej od razu, kiedy nasz pupil trafi do domu. Warto już wtedy starać się kształtować dobre nawyki oraz stopniowo eliminować te niekorzystne. Wiele zależy także od tego, w jakich warunkach wychowywał się do tej pory zwierzak – jedne psy mogą wymagać więcej pracy niż inne. Na szczęście, wychowanie dorosłego psa jest jak najbardziej wykonalne.

Zobacz też:  Petsitter - kim jest i na czym polega jego praca

Dlaczego wychowanie psa jest takie ważne?

Szkolenie behawioralne psa pełni bardzo ważną rolę we wzajemnych relacjach pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Jego celem nie jest nauczenie psa wykonywania prostych sztuczek, lecz wykształcenie w nim posłuszeństwa wobec właściciela, które jest jednym z kluczowych elementów zapewniających zwierzęciu i jego otoczeniu bezpieczeństwo. Pies musi wiedzieć, co może robić, a czego nie, być posłusznym wobec człowieka oraz adekwatnie reagować na jego komendy. Prawidłowo przeprowadzone szkolenie pozwala m.in. na bezpieczne spacery, kontakty zwierzęcia z napotkanymi ludźmi oraz innymi czworonogami.

Decydując się na przygarnięcie do swojego domu dorosłego psa, który proces kształtowania charakteru ma już za sobą, warto wiedzieć, że od tej pory to na nas, jako właścicielach, będzie ciążył obowiązek jego szkolenia. W związku z tym warto wcześniej zapoznać się z historią zwierzęcia, jego relacjami z otoczeniem oraz charakterem i zdecydować się na adopcję w sytuacji, kiedy jesteśmy pewni, że podołamy jego wychowaniu. Warto także wiedzieć, że istnieją specjalne ośrodki szkoleniowe, które prowadzą treningi także dla dorosłych zwierząt. Z ich wsparcia warto skorzystać zwłaszcza na początku wspólnej przygody.

Zobacz też:  Pies a ciąża – czy twoja relacja z pupilem musi się zmienić?

Materiał promocyjny.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też