Lękliwy pies – rozpoznanie i leczenie stanów lękowych u psa

Lęk u psa może przyjmować różne oblicza. Czasem widać to podczas spacerów, gdy psu brakuje pewności siebie. Innym razem stany lękowe u psa objawiają się przede wszystkim lękiem separacyjnym. Bez względu na objawy, psy lękliwe wymagają wsparcia opiekuna i odpowiedniej pracy. Co robić, gdy pies reaguje strachem? Jak wygląda socjalizacja psa lękowego?
pies lekliwy

Pies lękliwy – skąd bierze się lęk?

Lęk u psa może mieć bardzo różne podłoże. Psy strachliwe mogą być takie na skutek złych doświadczeń i braku socjalizacji. Lękliwy pies ze schroniska prawdopodobnie dużo w swoim życiu przeżył i woli być wycofany i nieufny. Ogromne znaczenie mają również geny oraz środowisko suki w ciąży. Jeśli matka była narażona na duży stres w czasie ciąży, może okazać się, że szczenięta będą lękliwe. Stany lękowe u starego psa mogą również pojawić się na skutek postępującej demencji, która wpływa na pewność siebie zwierzęcia.

Strachliwy pies – jak objawia się lęk u psa?

Najczęściej o tym, że pies ma problemy z lękiem dowiadujemy się wychodząc z nim na zewnątrz. Lękliwy pies na spacerze jest niespokojny, rozgląda się, chodzi na ugiętych nogach, ma opuszczony ogon i jest niechętny do interakcji. Często kładzie się lub nie chce iść. Na widok innych psów lub ludzi może reagować ucieczką, zamieraniem lub szczekaniem i agresją, która ma służyć odstraszeniu potencjalnego zagrożenia.

Zobacz też:  Żałoba po utracie psa

W przypadku lęku separacyjnego, lękliwy pies zostawiony sam w domu może wokalizować (szczekać i wyć), niszczyć przedmioty i załatwiać się, nawet jeśli jest nauczony czystości. Pies boi się samotności, nie radzi sobie z nią, więc próbuje w jakiś sposób rozładować swój stres.

Praca z psem lękliwym – budowanie pewności siebie

Praca z psem lękliwym wymaga od opiekuna dużo cierpliwości i konsekwencji. Jeśli właściciel nie czuje się na siłach, powinien skonsultować się z behawiorystą, który ustali plan pracy. W trudnych sytuacjach powinniśmy zaoferować psu wsparcie, a także pokazać, że w każdej chwili mogą zrezygnować i po prostu odejść od czegoś, co wywołuje lęk. W ekstremalnych przypadkach leczenie stanów lękowych u psa może wymagać włączenia leków psychotropowych.

Poza codzienną pracą nad lękami warto również budować pewność siebie psa. Zwierzę, które odnosi sukcesy, jest regularnie chwalone i radzi sobie z różnymi wyzwaniami, czuje się pewniej i podejmuje śmielsze decyzje.

Jak reagować na ataki paniki u psa?

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, by poradzić sobie ze spanikowanym zwierzęciem. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, jednak zawsze powinniśmy działać z pełnym zrozumieniem przypadku i maksymalnie spokojnie. Jeśli pies reaguje paniką na jakiś bodziec, powinniśmy pokazać mu, że w każdej chwili może się od niego oddalić.

Zobacz też:  Problemy behawioralne u zwierząt: Czy olejki CBD mogą pomóc?

Czy lęk separacyjny mija?

Bez odpowiedniej pracy nie uda nam się pozbyć lęku u psa. Co więcej niektóre fobie, takie jak lęk separacyjny u psa nie tylko nie miną, ale również mogą się pogłębić. Dlatego tak ważne jest, by nad psią strachliwością i pozbawieniem niezależności pracować regularnie i konsekwentnie, ucząc psa, że pozostanie samemu i oddalenie się opiekuna nie oznacza końca świata.

Treść promocyjna.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też