Cieczka u psa – co trzeba o niej wiedzieć?

Pupilek klubteriera.pl Cieczka u psa co trzeba o niej wiedziec

Opieka nad suczką jest bardziej wymagająca niż zajmowanie się psem. Gdy zwierzę osiąga dojrzałość płciową i wchodzi w okres cyklu rozrodczego, to pojawia się tak zwana cieczka. Nazywana jest także rują. Co trzeba o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Jakie są objawy cieczki u psa?

W pierwszej fazie okresu w cyklu rozrodczym pojawia się intensywne krwawienie. Suczka w takim momencie nie jest jeszcze gotowa do zapłodnienia. W momencie, w którym zauważymy że wydzielina zmienia kolor na jaśniejszy, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że zaczyna się faza druga. Następuje owulacja. Pojawia się wydzielanie feromonów płciowych. Mają one za zadanie przyciągać samców. Szczególnie wychodząc ze zwierzęciem na spacer, łatwo zauważyć nietypowe zachowanie innych psów.

Można także zaobserwować to, że suczka mniej chętnie sięga po pokarm, zjada tylko część posiłku, pozostawiając niekiedy nawet większą połowę tego co zazwyczaj jadała. Zwierzę w tym okresie rozrodczym może stać się także mniej aktywne i będzie unikać człowieka. Częściej będzie także oddawać mocz. Mimo tego, że w większości przypadków objawy są podobne u wszystkich ras, to jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić pewne odstępstwa od normy. Na przykład psy, które do tej pory były leniwe i skryte, chętnie szukają nowego towarzystwa.

Zobacz też:  Wybór odpowiedniej karmy dla psa - klucz do zdrowia

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka u psa ile trwa? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy w głównej mierze od rasy zwierzęcia. Zazwyczaj jednak trwa niecałe cztery tygodnie. Może również utrzymywać się nieco dłużej, w przypadku występowania różnych chorób. Wielu właścicieli suczek nie zauważa jednak żadnych objawów w tym okresie. Wynika to z dość prozaicznej przyczyny. Większość psów przechodzi przez całe swoje życie bezobjawową ruję. Jeśli objawy nie są dostrzegalne przez właściciela czworonoga, to nie znaczy to, że inne psy również nie zauważą żadnej różnicy. Należy więc uważnie notować i obserwować nietypowe zachowania innych psów, aby stwierdzić, że nasza suczka właśnie przechodzi przez ruję. Należy także pamiętać o tym, że cieczka powtarza się co około pół roku.

Właściciele czworonogów w tym okresie muszą ze szczególną uwagą zadbać o zwierzę. Wyzwaniem jest zwłaszcza utrzymanie czystości w domu. Natomiast na spacerze lepiej nie zostawiać zwierzęcia samego, bez opieki. Należy także unikać miejsc, w których można napotkać na bezpańskie psy, ponieważ może to doprowadzić do niezaplanowanej ciąży. W czasie trzech lub czterech tygodni warto więc w miarę możliwości ograniczyć aktywność suczki.

Zobacz też:  Karmy mokre tales and tails – gdy czworonożny smakosz zmaga się z nietolerancją pokarmową


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też