sbt 

HISTORIA
Staffordshire Bull Terrier nazywany w skrócie 'staffik' wywodzi się od krzyżowek psów w typie staroangielskiego buldoga i teriera. Początkowo używane były w walkach z psami i innymi zwierzętami. Rasa została zatwierdzona w 1935 roku przez Angielski Kennel Club. Zarejestrowanych było wówczas ponad 600 psów w bardzo różnym typie. Staffordshire Bull Terrier szybko stał się bardzo popularny. Jest to obecnie jedna z dziesięciu najbardziej popularnych ras w Wielkiej Brytanii.

CHARAKTER
Staffik to pies energiczny, wesoły, aktywny, kochający ruch i okazujący intensywnie radość. Doskonały przyjaciel potrzebujący kontaktu z człowiekiem, oddany swojej rodzinie. Jest to rasa lubiąca większość psich sportów. Z sukcesami konkurują w agility, obedience, rally czy tropieniu. Staffik często nie przepada za deszczem i złą pogodą.

ZDROWIE
Jest to rasa zdrowa, choć zdarzają się pojedyńcze przypadki L-2-HGA, HC, PHPV, alergii oraz nużycy w wieku młodzieńczym.

WYGLĄD
Wysokość ok.36-41 cm. Waga dla psów wynosi ok. 13-17 kg, a suk - 11-15,5 kg. Rasa jest dobrze wyważona, o dużej masie w stosunku do wielkości. Umaszczenie: czerwone, płowe, białe, czarne lub błękitne lub którekolwiek z nich w białe łaty. Pręgowane w każdym odcieniu lub pręgowane z białym.

PIELĘGNACJA
Rasa jest krótkowłosa, bez podszerstka. Sierść jest łatwa w pielęgnacji.

 

Na zdjęciu: Zw.Eur. '11, Ch.B.,Nl. Maxsta Bombastic Boy, wł.Ronald van der Aar