Psy uwielbiają pracę węchową, posługują się nosem cały czas: na spacerkach obwąchują okoliczne trawniki, lubią szukać schowanych zabawek, smakołyków, uwielbiają zabawę w szukanie "zgubionego" właściciela, lubią podążać po śladzie zapachowym zostawionym przez inne psy, ludzi, zwierzęta. Ten niesamowity psi dar jest powszechnie wykorzystywany od bardzo dawna (myślistwo, stróżowanie, przeróżne służby ratownicze), a także, od niedawna, w psich sportach, bo zabawa w tropienie to świetna forma wspólnego spędzania czasu.

Tropienie sportowe
W tropieniu sportowym pies ma podążać dokładnie po linii, którą przemierzył układacz śladu. Zwraca się tu przede wszystkim uwagę na styl pracy, precyzję "wypracowywania śladu" (praca dolnym wiatrem, nieodchodzenie z linii śladu, nieścinanie zakrętów, ładne zaznaczanie znalezionych przedmiotów, itd.).

Osoby zainteresowane tego rodzaju tropieniem znajdą wiele informacji praktycznych na portalach sportowych, głównie w dziale IPO.

Tropienie użytkowe
Celem jest znalezienie i tylko znalezienie człowieka czy zgubionego przedmiotu, a nie styl w jakim pies znajduje. Tropienie użytkowe polega na podążaniu za zapachem podstawowym,a pies zawsze stara się znaleźć maksymalną koncentrację zapachu. Dlatego idąc po śladzie nie zawsze porusza się po linii prostej, gdy zgubi zapach robi zygzaki, pętle, dopóki nie upewni się, że odnalazł właściwy zapach i nie rozpracuje kierunku, w którym ma podążać. Przy czym pies może pracować z nosem przy podłożu (czyli tzw. "dolnym wiatrem"), albo węszy z podniesioną głową (praca "górnym wiatrem"). Tu liczy się tylko skuteczność pracy czyli odnalezienie przedmiotów pozostawionych na śladzie przez układacza oraz samego układacza.

Tropienie po farbie (użytkowość myśliwska)
Jest to jakiś rodzaj tropienia użytkowego, z tą różnicą, że pies ma się koncentrować tylko na zapachu farby ("farba" to krew zwierzęcia). Związek Kynologiczny w Polsce nie dopuszcza terierów typu bull do pracy myśliwskiej, jest to jednak dyscyplina bardzo popularna u naszych południowych sąsiadów.

Opracowała: Dagmara Strumińska-Parulska, www.alfatauri.pl