Angielska nazwa tego sportu brzmi: Musical Canine Freestyle i jest wyrafinowanym połączeniem psiego posłuszeństwa i sztuczek w rytm muzyki, co dla widza sprawia wrażenie wspólnego tańca psa i jego pana.

Wyróżnia się dwa typy tańca z psem: heelwork to music oraz freestyle. Heelwork to music to w rzeczywistości wykonywanie różnych figur przez psa przy nodze właściciela w rytm odpowiednio dobranej muzyki; natomiast Freestyle daje dużo większą swobodę - pies może oddalać się od przewodnika, wykonywać dowolne elementy, choć jest kilka figur obowiązkowych, a na ocenę końcową ma wpływ spójność układu, posłuszeństwo psa oraz ogólna widowiskowość. W Polsce nie ma oficjalnego klubu psa tańczącego, a osoby chętne do trenowania Freestyle powinny dowiadywać się w szkołach i klubach prowadzących kilka dyscyplin.

Przykładowe elementy to: obroty wokół przewodnika, chodzenie do tyłu, piruety wokół własnej osi, slalom między nogami przewodnika, skoki przez wyciągniętą nogę lub rękę, ukłon, krok hiszpański, cofanie itp.

Tańcem z psem zajmuje się WCFO (World Canine Freestyle Organization)

Opracowała: Dagmara Strumińska-Parulska, www.alfatauri.pl