W Polsce od jakiegoś czasu organizowane są zawody typu "PitBull Show", w których mogą brać udział teriery typu bull (American Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Bullterier) psy w typie terierów typu bull oraz buldogi amerykańskie. Sporty te zawierają kilka dyscyplin, których celem jest pokazanie zarówno zwinności jak, siły oraz woli walki terierów typu bull.

weightpulling01

Weight Pulling
Zadaniem psa jest przeciągnięcie sanek lub wózka z ciężarem na odległość 10 m (w Europie) lub 16 stóp (w USA). Ring oddzielony jest od widzów barierką. Psy są zaprzęgane kolejno, za pomocą nylonowej liny, do specjalnie obciążonego wózka (ew. sanek). Handler może zachęcać psa na różne sposoby, ale nie może dotykać psa i pomagać mu. Zawody odbywają się w kategoriach wagowych i z podziałem na płeć.

High Jump
Pies musi doskoczyć do gryzaka umieszczonego nad nim. Wygrywa ten pies, który skoczy najwyżej, a wynik powstaje po przeliczeniu stosunku wysokości zaliczonego skoku do wysokości psa. W tej dyscyplinie również występuje podział na płeć.

Chain Pulling
Bieg/spacer na określonym odcinku (najczęściej kilka km) w jak najkrótszym czasie. W trakcie biegu pies ma przyczepiony do obroży łańcuch, którego ciężar równa się na ogół połowie masy psa.

Opracowała: Dagmara Strumińska-Parulska, www.alfatauri.pl