Soczewka jest odpowiedzialna za ostrość widzenia w różnych odległościach i jest połączona niezliczonymi włókienkami z gałką oczną. Przy PLL źle rowinięte włókienka z biegiem czasu zrywają się, początkowo soczewka chybocze, gdy jednak wszystkie włókna się zerwą soczewka zacznie się w oku samoistnie poruszać. Związane z tym uszczerbki to podniesione ciśnienie w oku, zdeformowanie tęczówki, uszkodzenie i poluzowanie się siatkówki. Jest to bardzo bolesne i konieczne jest leczenie weterynaryjne.

Możliwość terapii to operacja podczas której usunięta zostaje luźna soczewka. Wynik operacji uzależniony jest w dużej mierze od wczesnej diagnozy jak i wczesnej terapii. Zakładając, ze wszystko przebiega pomyślnie, pies nadal będzie widział, lecz nie będzie w stanie ustawić ostrości widzenia. W życiu codziennym będzie to prawie niezauważalne. Dziedziczenie: autosomalne, recesywne.

Rasy predysponowane: Bulterier, Bulterier Miniaturowy, Dandie Dinmont Terrier, Jack Russel Terrier, Niemiecki Terier Myśliwski, Parson Russel Terrier, Sealyham Terrier, Foksterier