symphoniesbemyvalentine

HISTORIA
Mówi się, że ta rasa była w Irlandii od wieków. Pierwsze odniesienia do Kerry Blue datowane jest na 1847 rok. Kerry blue stworzony został z potrzeby posiadania psa wszechstronnego - pasł owce, stróżował i służył jako pies myśliwski głównie na borsuki i wydry. Kolor niebieski pomagał im wtopić się w otoczenie, tym samym uniknąć wykrycia. Dzisiejsze kerry blue często odnoszą sukcesy na wystawach dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi.

CHARAKTER
Rasa ta służyła do wielu zadać i do dziś ma szeroki zakres zastosowań. Choć obecnie już rzadko używane są do polowań, to jednak doskonale sprawdzają się w agility, obedience czy tropieniu. Kerry lubią pracować i mieć nowe wyzwania, ale doceniają także czas spędzony z rodziną. Jest to pies inteligentny, odważny i zabawny, który woli towarzystwo ludzi niż innych psów. Jest pełen energii i lubi być w centrum wydarzeń. 

ZDROWIE
To rasa stosunkowo zdrowa. Zalecane jest prześwietlanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych (HD). Żyją ok.10-14 lat. Suki często chorują na nowotwory sutka.

rollickshightimeforahero

WYGLĄD
Kerry Blue Terrier jest psem średniej wielkości, łączącym w sobie siłę i elegancję. Wzrost dla psów 45,5-49,5 cm, dla suk 44,5-48 cm. Waga dla psów 15-18 kg, suki stosunkowo lżejsze. Najbardziej charakterystyczną cechą jest ich miękka, falista sierść. Szczenięta rodzą się czarne. Psy dorosłe mają umaszczenie niebieskie, z czarnymi koniuszkami włosa lub bez nich. 

PIELĘGNACJA
Pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Psa należy kąpać co 2-4 tygodnie. Po kąpieli zaleca się dokładnie wysuszyć psa jednocześniedokładnie rozszesując. Między kąpielami czesanie nie jest konieczne. Strzyżenie - 4-6 razy w roku. 

 

Na zdjęciach: 
1. Ch.S.,USA, Zw.S.,N. Symphonie's Be My Valentine, wł.Charlotta Mellin
2. Ch.S, Zw.Nord. Rollick's High Time For A Hero, wł.Charlotta Mellin