kitisbanddreamsarereal01

HISTORIA
Rasa dandie dinmont terrier powstała pod koniec XVII wieku, a nazwę swą wzięła od jednego z bohaterów powieści "Guy Mannering" Sir Waltera Scotta opublikowanej w 1815 roku. Modelem psa opisanego w powieści był mały szorstkowłosy terier myśliwski, od dawna żyjący na pograniczu północnej Anglii i południowej Szkocji.

CHARAKTER
Dandie dinmont specjalizował się pierwotnie w polowaniu na borsuki, lisy i wydry. Obecnie jest psem do towarzystwa, spokojnym i cichym. Dandie jest psem sportowym, wytrzymałym w każdych warunkach pogodowych. Niezależny, inteligentny, uparty, ale wrażliwy i czuły. Rasa jest bardzo sympatyczna, dobrze sprawdza się jako pies aktywny, rodzinny, ale także dla osób starszych. Zazwyczaj bez problemu współgra z innymi psami.

ZDROWIE
Choroby dziedziczne w rasie: przepuklina dysku, jaskra (choroba oczu) i zespół Cushinga (podwyższone stężenie hormonu nadnerczy, kortyzolu).

kitisbanddreamsarereal02

WYGLĄD
Masa ok. 8-11 kg. Głowa pokryta piękną jedwabistą sierścią jest bardzo typowa dla rasy. Oczy są duże, o inteligentnym wyrazie. Ciało długie, mocne, o krótkich potężnych kończynach. Sierść jest charakterystyczna i bardzo istotna dla rasy. Dwojakiego rodzaju - podszerstek jest włóknisty, miękki, a sierść okrywowa twardsza, w dotyku chropowata, ale nie druciana. Umaszczenie pieprzowe lub musztardowe.

PIELĘGNACJA
Sierść powinna być czesana co najmniej kilka razy w tygodni i trymowania kilka razy w roku.

 

Na zdjęciach: Mł.Zw.Św., Zw.Eur., Ch.Pl., Mł.Ch.Rus.,Est.,Lt.,Lv.,Pl.,Cz. Kiti's Band Dreams are Real, wł.Yulia Kazarina